Evlenme ve Boşanma

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi

Posted on: 9 Ekim 2008

Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.

Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı kendi milli kanunu yetki vermiş olduğu takdirde, o devletin Türkiye’deki temsilcilikleri önünde evlenme yapabilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler.

Yabancıların evlenme isteklerine dair müracaatları evlendirme memurluğunca kabul edilerek, bu yönetmeliğin Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar için de uygulanır.

Evlenme ehliyet belgesi
nin getirtilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet Başkonsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük aracılığıyla da bu belgeleri getirtebilirler. Vatansız veya vatandaşlık durumu düzgün olmayanların evlenmesi:

Vatansız veya mültecilerle, vatandaşlık durumu muntazam olmayan yabancıların müracaatları evlendirme memurları tarafından kabul edilir.

Bunların evlenme manilerinin bulunup bulunmadığı, Türkiye’de nüfus kaydı tutuluyorsa Genel Müdürlükten verilecek evlenme ehliyet belgesi ile, henüz nüfus kaydı tesis edilmemiş ise emniyet makamlarınca tutulan dosyalardaki bilgilere göre bu makamlarca verilecek belge ile tesbit edilir.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

RSS Timeturk Haberin Doğru Adresi

 • Elektronik atıklar ödüle dönüşüyor
  Körfez Belediyesi'nin okullararası başlattığı 'Elektronik Atık Toplama Yarışması' devam ediyor.
 • TÜSİAD'tan 1 Mayıs mesajı
  TÜSİAD Başkanı Bilecik:- 'İş gücü ve çalışma ortamına ilişkin politikaların devlet, çalışan ve işveren temsilcileri nezdinde tam bir iş birliği içerisinde ele alınması, ekonomik büyüme, işsizlik ve kayıtdışı ekonomiyle mücadele, kadın istihdamının artışı ve çalışma standartlarının iyileştirilmesi alanlarında kapsamlı ilerlemeler sağlayacaktır' […]
 • İsviçre'ye yerleşen Süryaniler Midyat'ta otel açtı
  Yaklaşık 40 yıl önce Mardin'den İsviçre'ye göç eden Süryanilerin memleketleri Midyat'ta yaptırdığı otel hizmete açıldı- Vali Mustafa Yaman: - 'Terörle mücadelede alınan başarılı sonuçlar ve Cazibe Merkezleri Programları bölgede umut ve moralin yükselmesini sağladı'
 • TSK: 'Yurt içinde sürdürülen operasyonlarda 16 terörist etkisiz hale getirildi'
  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), dün yurt içinde meydana gelen olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, 16 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 teröristin de güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.
 • Söke'nin tarihi Rum mahallesinde yangın paniği
  Aydın'ın Söke ilçesinde tarihi Rum evlerinin bulunduğu mahalledeki metruk binada çıkan yangın paniğe yol açtı.
 • Adana'da vahşet: İki kardeşini ve yengelerini öldürdü
  Adana'nın Ceyhan ilçesinde cinnet getirdiği ileri sürülen kişi, tabancayla 2 kardeşini ve onların eşlerini öldürdü, 9 yaşındaki yeğenini de ağır yaraladı. İntihar etmek isteyen şahıs, ikna edilerek gözaltına alındı.
 • TEM otoyolunda kaza: 5 yaralı
  İstanbul-Edirne TEM otoyolunun Çerkezköy-Çorlu yolu mevkinde bu gece meydana gelen kazada 5 kişi yaralandı.
 • Vali Erin, halkla buluşarak sorunları dinledi
  Adıyaman'a atandığı günde bu yana her fırsatta vatandaşlarla biraraya gelen Vali Abdullah Erin, 'Halk Günü'nde vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi.
 • CHP İl Başkanları Toplantısı
  Toplantının sonuç bildirgesinden:'67 yıldır demokrasinin temel ilkelerine uygun şekilde adil ve eşit seçimlerin yapıldığı ülkemizde, birtakım tuzaklar ve kanun dışılıklarla halkın iradesi gasbedilmiştir.'- 'Tarihi demokrasi mücadelesinin altın sayfalarıyla dolu CHP, halkımızın hakkını sonuna kadar savunacak, adalet tesis edilene kadar gereken […]
 • Şişli'de caz müzik eşliğinde kahvaltı keyfi
  Şişli Belediyesinin 'Müzik Bizden, Kahvaltı Sizden' sloganıyla hayata geçirdiği etkinlikte müzikseverler kahvaltıda bir araya geldi. Müzikseverlerin yoğun katılım gösterdiği caz müziği eşiliğinde gerçekleşen kahvaltı renkli görüntülere sahne oldu.

Sayfalar

%d blogcu bunu beğendi: