Evlenme ve Boşanma

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi

Posted on: 9 Ekim 2008

Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.

Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı kendi milli kanunu yetki vermiş olduğu takdirde, o devletin Türkiye’deki temsilcilikleri önünde evlenme yapabilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler.

Yabancıların evlenme isteklerine dair müracaatları evlendirme memurluğunca kabul edilerek, bu yönetmeliğin Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar için de uygulanır.

Evlenme ehliyet belgesi
nin getirtilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet Başkonsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük aracılığıyla da bu belgeleri getirtebilirler. Vatansız veya vatandaşlık durumu düzgün olmayanların evlenmesi:

Vatansız veya mültecilerle, vatandaşlık durumu muntazam olmayan yabancıların müracaatları evlendirme memurları tarafından kabul edilir.

Bunların evlenme manilerinin bulunup bulunmadığı, Türkiye’de nüfus kaydı tutuluyorsa Genel Müdürlükten verilecek evlenme ehliyet belgesi ile, henüz nüfus kaydı tesis edilmemiş ise emniyet makamlarınca tutulan dosyalardaki bilgilere göre bu makamlarca verilecek belge ile tesbit edilir.

About these ads

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

RSS Timeturk Haberin Doğru Adresi

 • Ali Bulaç: Filistin için ağla, İsrail'le iş tut!
  Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç bugünkü yazısında hükümetin İsrail politikasını masaya yatırıp eleştirdi...
 • O Kitap Gülen Hareketi'nin 2014'de zayıflayacağını nasıl bildi
  Molla Muhammed ismiyle tanınan Mehmet Doğan, Bediüzzaman hazretlerinin birinci talebesi olan, Albay Hacı Hulusi Yahyagil'in öğrencisidir.Kur'an, hadis, fıkıh çerçevesinde Risale-i nurla alakalı ilmi çalışmalar yapan Mehmet Doğan, 2005 yılında yazdığı Rumuzul Kur'an 4 adlı eserinde Gülen Hareketi'nin 2014'te sönmeye başlayacağını ifad […]
 • TİKA Gazze'de 15 bin iftarlık dağıttı
  TİKA Gazze'de saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilere iftarlık dağıttı.
 • Hazırlık maçında Filistin kavgası - Video
  Fransa'nın Lille ve İsrail'in Maccabi Haifa takımları arasındaki hazırlık maçına Filistin protestoları damga vurdu.
 • İşte Paralel Yapının telefon ve maillerini dinlediği mağdurlar
  Timetürk'ün ulaştığı yeni bir bilgi ise durumun vehametini gözler önüne seriyor. Çok sayıda gazeteci-siyasetçi ve iş adamının gerek mailleri gerekse de telefonları başka örgütler gerekçe gösterilerek, örgütler kurgulanarak dinlenmiş ve kontrol altına alınmış. Söz konusu gerçek ise Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişlerinin yaptığı denetim sonrasında ortaya […]
 • Paralel yapıyı ölü disk yaktı
  Paralel polis şeflerini 'geri döndürülemez(!)' şekilde sildikleri belgeler yaktı. Bilişim uzmanlarının kurtardığı verilerin ardından gözaltına alınan şüphelilerin operasyon öncesi kullandıkları bilgisayar ve telefonlarını da imha ettikleri ortaya çıktı.
 • CHP'liden ilginç Kılıçdaroğlu iddiası
  CHP'li Savcı Sayan, Ekmeleddin İhsanoğlu ismini, aslında Kılıçdaroğlu'nun da bilmediğini, eline tutuşturulan zarfı açınca bu isimden haberdar olduğunu iddia etti.
 • Paralel yapıya 7 koldan abluka!
  Paralel yapıya yönelik operasyonda ikinci aşama, yargıdaki örgüt uzantılarını kapsayacak. MİT krizinden 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerine kadar, illegal faaliyetlere karışan yargı mensupları 7 koldan ablukaya alındı
 • Gözaltına alınanlara sağlık kontrolü
  Emniyette 'paralel yapı' iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamına gözaltına alınanlardan bazıları sağlık kontrolünden geçirildi.
 • Hamas'tan İsrail'e bir şok daha
  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 693'e yükseldiği bildirildi.

Sayfalar

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: